אוסף לוין

אוסף לוין לאמנות ישראלית

אוסף לוין מכיל יצירות אמנות מגוונות של אמנים ישראלים אשר מילאו תפקיד בהתפתחותה התרבותית של ישראל במהלך למעלה ממאה השנים האחרונות. האוסף משקף מבט היסטורי מקיף על האמנות הישראלית, החל מיסוד בית הספר לאמנות ולמלאכת מחשבת בצלאל בירושלים ב-1906 ועד ימינו. בסיסו של האוסף לוקט במשך ארבעים שנה על ידי חוקר האמנות הנודע ואוצר האמנות והתרבות ד"ר גדעון עפרת.

מאז רכישתו על ידי עופר לוין, המשיך האוסף להתרחב ולהתפתח. הוא מתעדכן ומתרחב באופן תדיר על ידי רכישת יצירות חדשות. דגש מיוחד מושם על יצירות של אמנים ישראלים בראשית דרכם בניסיון לשמר את הגישה ההיסטורית והפלורליסטית שאפיינה את האוסף מראשיתו.

חמישה ספרים שיצאו לאור מאת גדעון עפרת (אופקים רחבים; אופקים רחבים יותר; מעבר לאופק; אל המרחביםמאופק עד אופק) בהוצאת לוין כוללים סקירה רחבה ופרשנות על מאות יצירות נבחרות מתוך האוסף ועל האמנים בליווי תצלומי היצירות.    

אוסף לוין בוחן את עומקה ומורכבותה של האמנות הישראלית דרך פסיפס עשיר של זרמים, סגנונות ונושאים. בנוסף ליצירות אמנות שנכללו בנרטיב ההיסטורי המתועד והמוכר של האמנות הישראלית, האוסף מכיל גם אמנות שמסיבות פוליטיות או שמרניות, לא זכו להכרה לה היו ראויות.

על מנת לשמר גישה זו, האוסף מכיל גם ייצוג יחודי ומקיף של יצירות העוסקות בזהות יהודית ובחיים בגלות, על אף שנושאים אלו הודרו מבחינה היסטורית מהקנון של האמנות הישראלית בשל חוסר התאמתם לאידיאולוגיה הציונית הרווחת בתקופתם. רק במהלך ארבעת העשורים האחרונים מצאו נושאים אלה את דרכם חזרה לזרם המרכזי של שיח האמנות המקומית.

חוזקה נוספת של האוסף הוא מבחר ציורי הנוף שלו, כולל מראות ירושלים וסביבותיה, נושא חוזר ונשנה באמנות הישראלית. אוסף לוין שואף לפתוח צוהר לאדמתה ולנופיה של הארץ באופן שמשקף את הסוגיות המורכבות של הזהות הישראלית.

Scroll to Top
דילוג לתוכן